NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Творчески отражения Санжин Малешевич: Някои от най-добрите филми в последните години са от Европа
5563
Творчески отражения

Санжин Малешевич: Някои от най-добрите филми в последните години са от Европа

Мисля, че някои от най-добрите филми в последните години са от Европа. Това каза в интервю филмовият и визуален творец Санжин Малешевич, който е част от международното жури на единадесетото издание на кинофестивала за ново европейско кино „Златната липа“. Той обаче отбеляза, че не е много запознат към момента с европейското кино, защото в момента живее в САЩ и е много трудно човек да наблюдава всички тенденции. "Но следя новите заглавия, които излизат през последните години“, каза творецът, който е роден в Баня Лука, Босна и Херцеговина

| 06 Юни 2024, 10:44 ч.
Санжин Малешевич: Някои от най-добрите филми в последните години са от Европа
Санжин Малешевич: Някои от най-добрите филми в последните години са от Европа
Снимка © Павлина Дудева

Мисля, че някои от най-добрите филми в последните години са от Европа. Това каза в интервю филмовият и визуален творец Санжин Малешевич, който е част от международното жури на единадесетото издание на кинофестивала за ново европейско кино „Златната липа“.

Culture Moves Europe финансира международни пътувания и участия в резидентски програми на професионалисти от културния и творческия сектор (с изключение на аудиовизуалния) в рамките на програмата „Творческа Европа" на ЕС. На 30 септември в „Топлоцентрала“ ще бъдат разяснени същността на културната мобилност и как тя може да бъде използвана от представители на различни културни сектори, съобщават организаторите.

Творците и професионалистите ще разберат как да разработят свой проект за културна мобилност, да намерят партньори, как да използват портала за кандидатстване на „Гьоте институт“, как да подготвят необходимите документи, в какво се състои процесът на получаване и отчитане на безвъзмездните средства.

На 10 октомври ще се проведе онлайн уъркшоп, който ще даде възможн

Рецитал на мексиканският пианист Марко Рейес ще има на 19 септември в София, съобщават от Полския институт, организатор и домакин на събитието, заедно с международен фестивал „Пиано екстраваганца“.

В програмата ще звучат творби на Шопен и Рахманинов.

Концертът е част от цикъла „Млади звезди на пианото“, иницииран от изтъкнатия български пианист проф. Людмил Ангелов в рамките на организирания от него фестивал „Пиано екстраваганца“.   

Марко Рейес е роден през 2002 г.  Започва музикалното си образование на 16-годишна възраст в Университетския институт за изящни изкуства под ръководството на професорите Синди Солорсано Авалос и Анатолий Затин. По време на следването си е акомпаниращ пианист на Филхармоничния оркестър на щата К

Пет филма с участието на Тодор Колев ще бъдат прожектирани на две места в Шумен в рамките на съпътстващата програма на първото издание на комедийния фестивал „Тодор Колев". Това съобщи директорът на Драматично-кукления театър „Васил Друмев" Илия Виделинов. Всички прожекции са при вход свободен, поясни той.

В първия ден на фестивала публиката може да види в клуб в центъра на областния град филма „Последният ерген" на режисьора Владимир Янчев. На 26 юни пак там ще се прожектира „Топло", на същия режисьор. На 27 юни на същото място може да се проследи „Двойникът“ на режисьора Николай Волев.

На 28 юни в парка до Паметника на свободата до Община Шумен ще се прожектира „Господин за един ден“ на режисьора Николай Волев. На 29 юни на същото място публиката може да гледа „Опасен чар“ на режисьора Иван Андонов.  При лоши метеорологични условия, прожекциите ще се проведат в

Юджийн Чаплин, синът на кино легендата Чарли Чаплин, ще се срещне с български студенти от консерваторията на проф. Елена Дикова и актьори от Пловдивския театър по време на гастрола му у нас със спектакъла Chaplin Pianissimo, съобщават организаторите.

Заедно със световноизвестните пианисти Жан-Паскал Бентюс и професора от консерваторията De Musique de Paris –  Силвен Моризе, Юджийн Чаплин ще обмени опит с младите музиканти.

Специално за концерта в Пловдив на сцената на театъра ще бъдат два рояла на австрийската фирма „Бьозендорфер“, която е  една от най-добрите европейски фирми в производството на пиана и рояли. В света има само 25 такива рояла, всеки със свой уникален номер. С  изключителните си звукови характеристики, роялът е истински шедьовър, инкруст

Портретите на холандския майстор Франс Халс са световно известни. Много от тях се усмихват, това не беше често срещано на снимките на врата. По -късно стилът му се възприема като "помия".

Днес собственият им образ може да бъде поставен с филтри като селфи в социалните медии - през 17 -ти век хората все още обичат да поръчват сложна картина. Разбира се, поради липса на фотографски алтернативи, но клиентите успяха да изберат стила на портрета с определен бюджет.

Всеки, който реши вратата на Фран, оцени своя оживен и понякога нетрадиционен стил на рисуване, който му обръщаше внимание отвъд границите на родния му град Хаарлем. Работата му обаче е много по -малко известна в сравнение със съвременници като Рубенс или Вермеер в тази страна. Добра причина да представи работата си по -подробно в тази първа голяма самостоятелна изложба в Германия, в Берлинската Gemäldegaler

Той обаче отбеляза, че не е много запознат към момента с европейското кино, защото в момента живее в САЩ и е много трудно човек да наблюдава всички тенденции. "Но следя новите заглавия, които излизат през последните години“, каза творецът, който е роден в Баня Лука, Босна и Херцеговина.

От думите Малешевич стана ясно, че за него киното е много неща. „Аз не съм човек само на едно изкуство. Откривам, че с киното мога да изразя себе си най-добре, защото то съчетава визуалното със словото и форми на други изкуства и техники. От друга страна то може да бъде използвано, за да се насочи вниманието към по-големи, по-значими теми", посочи той. И подчерта, че има интерес към седмото изкуство още от малък. „Винаги съм имал голям интерес към киното. Още от детството си гледам много филми, имам любими герои. Преди две десетилетия отидох да живея в Съединените американски щати, но едва преди 10 години започнах да изследвам това изкуство и да търся възможности аз да направя нещо с него“, каза творецът. 

Участието му в журито на кинофестивала в Стара Загора определи като „страхотно преживяване". Според него "всичко е много хубаво направено". "Радвам се, че имах възможността да видя много филми и в конкурсната, и в извънконкурсната програма“, коментира Санжин Малешевич.

Той разкри в аванс, че в момента завършва сценарий, който е планирано да бъде претворен в късометражен филм. Работното му заглавие е „Петно“. "Този проект е нещо като една концептуална чернова за един бъдещ филм“, отбеляза той. 

Санжин Малешевич е филмов и визуален творец, роден в Баня Лука, Босна и Херцеговина. Завършва колеж в Лонг Бийч, САЩ, през 2012 г. и четири години по-късно е включен в списъка “40 под 40” влиятелни творци от Лонг Бийч.

В Стара Загора ще бъде отбелязана на 31 юли 147-ата годишнина от боевете за защитата на града по време на кръвопролитните сражения през 1877 г. Това съобщават на официалния сайт на местната администрация.

От 9:30 часа в знак на почит и признателност към героизма на загиналите за свободата едновременно ще бъдат поднесени венци пред Паметник на Трета опълченска дружина и подп. Калитин, Паметник на защитниците на Стара Загора 19 юли 1877 г., Паметник на загиналите във войните старозагорци, Паметник на участниците в Старозагорското въстание, Мавзолей – костница 19 юлий 1877 г., Паметник на загиналите българи и руси в Старозагорския и Джуранлийския бой 19/31 юли 1877 г.

Точно в 10:00 часа на мемориален комплекс „Бранителите на Стара Загора“ ще започне тържествен общоградски ритуал със заупокойна молитва и поднасяне на венци и цветя в памет на знайните и незн

Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България. Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание. Създаден е върху основата на патриотичната песен „Горда Стара планина" на Цветан Радославов. Впоследствие текстът е преработен за химн от Димитър Методиев и Георги Джагаров, направена е и допълнителна хармонизация от композиторите Филип Кутев и Александър Райчев

Цветан Радославов пише текста и композира песента през 1885 г., по пътя към бойното поле на Сръбско-българската война, в която участва като доброволец. Тогава 22-годишният студент по история във Виенския университет използва за мелодията известното в родния му край Свищовско хоро.

През 1905 г. песента е обработена от композитора Добри Христов, който е и автор

Новият филм "Мегалополис" на режисьора Франсис Форд Копола беше включен в програмата на кинофестивала в Торонто, където ще бъде показан премиерно за Северна Америка, съобщи "Варайъти". 

Организаторите на проявата добавиха към официалната селекция и филма "Сбъркан" (Queer) на режисьора Лука Гуаданино по едноименния роман на Уилям Бъроуз, главната роля в който изпълнява Даниъл Крейг. 

Сред включените в програмата филми е и The Room Next Door на Педро Алмодовар с Джулиан Мур и Тилда Суинтън.

В секцията "Специални прожекции" ще бъдат показани "Камшичен удар" (2014) на Деймиън Шазел и "Двойно щастие" (1994) на Мина Шум.

Черната комедия "Триумф" на Кристина Грозева и Петър Вълчанов с номинираната за "Оскар" актриса Мария Бакалова е сред селектираните продукции за състезателната секция "Платформа.

Общо 276 филма ще бъдат показани на

На 6 септември е българската премиера на „Благи деяния“ на Йоргос Лантимос („Клети създания“, 2023), съобщават от „Форум филм“.

Режисьорът отново обеднява сили с дългогодишния си творчески партньор – сценариста Ефтимис Филипу („Кучешки зъб“, „Омарът“, „Убийството на свещения елен“), с когото създава необикновено кинопътешествие, изследващо темите за властта, контрола, свободната воля и динамиката на човешките взаимоотношения.  

В „Благи деяния“ участват двукратната носителка на „Оскар“ Ема Стоун, Маргарет Куали, Уилем Дефо, Хонг Чау и Джеси Племънс, чието изпълнение във филма беше отличено на фестивала в Кан с наградата за най-добра мъжка роля. Всеки един от актьорите влиза в различен образ, в три отделни истории, обединени от идейно-тематичното послание на филма.  

Първата история в

С аудио-визуален спектакъл, концерт, комедийно шоу и много изложби започна общностният фестивал "48 часа "Варуша юг" във Велико Търново. Той се провежда в старата част на града и привлече много хора както от страната, така и от чужбина. Посетителите на общностното събитие могат да присъстват на над 100 различни прояви на повече от 120 участника, които се провеждат на близо 50 места. 

Първите събития бяха открити още в ранните следобедни часове. В Изложбени зали "Рафаел Михайлов" посетителите можеха да разгледат изложбите "Мисли преди да пораснеш" и "Ако съдим книгата по корицата", а любителите на музиката да потанцуват на диджей парти на Самоводската чаршия. Малко по-късно израелският визуален артист, живеещ в Ирландия, Моран Бийн-нун се включи с уъркшоп и пърформанс, озаглавен "Това, което водата шепне". По същото време на плажа край река "Янтра" Йоана Стоянова

Най-успешните проекти на Малешевич са късометражните филми Tetched (2016) и Toni (2022). С Toni печели множество отличия като Best of the Fest Award и награда на публиката на фестивала за късометражно кино в Холивуд, както и призове на Serbian Fantastic Film в Белград.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София, в „Топлоцентрала“, съобщават организаторите от посолството на Република Корея в България и Корейската фонд ...
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
Представителна изложба на проф. Иван Газдов с творби, дарени през 2010 г. на родния му Ямбол, отново може да бъде разгледана в обновената Художествена галерия „Жорж Папазов&l ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
Американският рапър Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин, след като съдия отхвърли предложението на хип-хоп магната да бъде пуснат под домашен арест, предаде Асош ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Творчески отражения
5563
Творчески отражения

Санжин Малешевич: Някои от най-добрите филми в последните години са от Европа

Мисля, че някои от най-добрите филми в последните години са от Европа.Той обаче отбеляза, че не е много запознат към момента с европейското кино, защото в момента живее в САЩ и е много трудно човек да наблюдава всички тенденции.

| 06 Юни 2024, 10:44 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Санжин Малешевич: Някои от най-добрите филми в последните години са от Европа
Санжин Малешевич: Някои от най-добрите филми в последните години са от Европа
Снимка © Павлина Дудева

Мисля, че някои от най-добрите филми в последните години са от Европа. Това каза в интервю филмовият и визуален творец Санжин Малешевич, който е част от международното жури на единадесетото издание на кинофестивала за ново европейско кино „Златната липа“.

Той обаче отбеляза, че не е много запознат към момента с европейското кино, защото в момента живее в САЩ и е много трудно човек да наблюдава всички тенденции. "Но следя новите заглавия, които излизат през последните години“, каза творецът, който е роден в Баня Лука, Босна и Херцеговина.

Culture Moves Europe финансира международни пътувания и участия в резидентски програми на професионалисти от културния и творческия сектор (с изключение на аудиовизуалния) в рамките на програмата „Творческа Европа" на ЕС. На 30 септември в „Топлоцентрала“ ще бъдат разяснени същността на културната мобилност и как тя може да бъде използвана от представители на различни културни сектори, съобщават организаторите.

Творците и професионалистите ще разберат как да разработят свой проект за културна мобилност, да намерят партньори, как да използват портала за кандидатстване на „Гьоте институт“, как да подготвят необходимите документи, в какво се състои процесът на получаване и отчитане на безвъзмездните средства.

На 10 октомври ще се проведе онлайн уъркшоп, който ще даде възможн

Рецитал на мексиканският пианист Марко Рейес ще има на 19 септември в София, съобщават от Полския институт, организатор и домакин на събитието, заедно с международен фестивал „Пиано екстраваганца“.

В програмата ще звучат творби на Шопен и Рахманинов.

Концертът е част от цикъла „Млади звезди на пианото“, иницииран от изтъкнатия български пианист проф. Людмил Ангелов в рамките на организирания от него фестивал „Пиано екстраваганца“.   

Марко Рейес е роден през 2002 г.  Започва музикалното си образование на 16-годишна възраст в Университетския институт за изящни изкуства под ръководството на професорите Синди Солорсано Авалос и Анатолий Затин. По време на следването си е акомпаниращ пианист на Филхармоничния оркестър на щата К

Пет филма с участието на Тодор Колев ще бъдат прожектирани на две места в Шумен в рамките на съпътстващата програма на първото издание на комедийния фестивал „Тодор Колев". Това съобщи директорът на Драматично-кукления театър „Васил Друмев" Илия Виделинов. Всички прожекции са при вход свободен, поясни той.

В първия ден на фестивала публиката може да види в клуб в центъра на областния град филма „Последният ерген" на режисьора Владимир Янчев. На 26 юни пак там ще се прожектира „Топло", на същия режисьор. На 27 юни на същото място може да се проследи „Двойникът“ на режисьора Николай Волев.

На 28 юни в парка до Паметника на свободата до Община Шумен ще се прожектира „Господин за един ден“ на режисьора Николай Волев. На 29 юни на същото място публиката може да гледа „Опасен чар“ на режисьора Иван Андонов.  При лоши метеорологични условия, прожекциите ще се проведат в

Юджийн Чаплин, синът на кино легендата Чарли Чаплин, ще се срещне с български студенти от консерваторията на проф. Елена Дикова и актьори от Пловдивския театър по време на гастрола му у нас със спектакъла Chaplin Pianissimo, съобщават организаторите.

Заедно със световноизвестните пианисти Жан-Паскал Бентюс и професора от консерваторията De Musique de Paris –  Силвен Моризе, Юджийн Чаплин ще обмени опит с младите музиканти.

Специално за концерта в Пловдив на сцената на театъра ще бъдат два рояла на австрийската фирма „Бьозендорфер“, която е  една от най-добрите европейски фирми в производството на пиана и рояли. В света има само 25 такива рояла, всеки със свой уникален номер. С  изключителните си звукови характеристики, роялът е истински шедьовър, инкруст

Портретите на холандския майстор Франс Халс са световно известни. Много от тях се усмихват, това не беше често срещано на снимките на врата. По -късно стилът му се възприема като "помия".

Днес собственият им образ може да бъде поставен с филтри като селфи в социалните медии - през 17 -ти век хората все още обичат да поръчват сложна картина. Разбира се, поради липса на фотографски алтернативи, но клиентите успяха да изберат стила на портрета с определен бюджет.

Всеки, който реши вратата на Фран, оцени своя оживен и понякога нетрадиционен стил на рисуване, който му обръщаше внимание отвъд границите на родния му град Хаарлем. Работата му обаче е много по -малко известна в сравнение със съвременници като Рубенс или Вермеер в тази страна. Добра причина да представи работата си по -подробно в тази първа голяма самостоятелна изложба в Германия, в Берлинската Gemäldegaler

От думите Малешевич стана ясно, че за него киното е много неща. „Аз не съм човек само на едно изкуство. Откривам, че с киното мога да изразя себе си най-добре, защото то съчетава визуалното със словото и форми на други изкуства и техники. От друга страна то може да бъде използвано, за да се насочи вниманието към по-големи, по-значими теми", посочи той. И подчерта, че има интерес към седмото изкуство още от малък. „Винаги съм имал голям интерес към киното. Още от детството си гледам много филми, имам любими герои. Преди две десетилетия отидох да живея в Съединените американски щати, но едва преди 10 години започнах да изследвам това изкуство и да търся възможности аз да направя нещо с него“, каза творецът. 

Участието му в журито на кинофестивала в Стара Загора определи като „страхотно преживяване". Според него "всичко е много хубаво направено". "Радвам се, че имах възможността да видя много филми и в конкурсната, и в извънконкурсната програма“, коментира Санжин Малешевич.

В Стара Загора ще бъде отбелязана на 31 юли 147-ата годишнина от боевете за защитата на града по време на кръвопролитните сражения през 1877 г. Това съобщават на официалния сайт на местната администрация.

От 9:30 часа в знак на почит и признателност към героизма на загиналите за свободата едновременно ще бъдат поднесени венци пред Паметник на Трета опълченска дружина и подп. Калитин, Паметник на защитниците на Стара Загора 19 юли 1877 г., Паметник на загиналите във войните старозагорци, Паметник на участниците в Старозагорското въстание, Мавзолей – костница 19 юлий 1877 г., Паметник на загиналите българи и руси в Старозагорския и Джуранлийския бой 19/31 юли 1877 г.

Точно в 10:00 часа на мемориален комплекс „Бранителите на Стара Загора“ ще започне тържествен общоградски ритуал със заупокойна молитва и поднасяне на венци и цветя в памет на знайните и незн

Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България. Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание. Създаден е върху основата на патриотичната песен „Горда Стара планина" на Цветан Радославов. Впоследствие текстът е преработен за химн от Димитър Методиев и Георги Джагаров, направена е и допълнителна хармонизация от композиторите Филип Кутев и Александър Райчев

Цветан Радославов пише текста и композира песента през 1885 г., по пътя към бойното поле на Сръбско-българската война, в която участва като доброволец. Тогава 22-годишният студент по история във Виенския университет използва за мелодията известното в родния му край Свищовско хоро.

През 1905 г. песента е обработена от композитора Добри Христов, който е и автор

Новият филм "Мегалополис" на режисьора Франсис Форд Копола беше включен в програмата на кинофестивала в Торонто, където ще бъде показан премиерно за Северна Америка, съобщи "Варайъти". 

Организаторите на проявата добавиха към официалната селекция и филма "Сбъркан" (Queer) на режисьора Лука Гуаданино по едноименния роман на Уилям Бъроуз, главната роля в който изпълнява Даниъл Крейг. 

Сред включените в програмата филми е и The Room Next Door на Педро Алмодовар с Джулиан Мур и Тилда Суинтън.

В секцията "Специални прожекции" ще бъдат показани "Камшичен удар" (2014) на Деймиън Шазел и "Двойно щастие" (1994) на Мина Шум.

Черната комедия "Триумф" на Кристина Грозева и Петър Вълчанов с номинираната за "Оскар" актриса Мария Бакалова е сред селектираните продукции за състезателната секция "Платформа.

Общо 276 филма ще бъдат показани на

На 6 септември е българската премиера на „Благи деяния“ на Йоргос Лантимос („Клети създания“, 2023), съобщават от „Форум филм“.

Режисьорът отново обеднява сили с дългогодишния си творчески партньор – сценариста Ефтимис Филипу („Кучешки зъб“, „Омарът“, „Убийството на свещения елен“), с когото създава необикновено кинопътешествие, изследващо темите за властта, контрола, свободната воля и динамиката на човешките взаимоотношения.  

В „Благи деяния“ участват двукратната носителка на „Оскар“ Ема Стоун, Маргарет Куали, Уилем Дефо, Хонг Чау и Джеси Племънс, чието изпълнение във филма беше отличено на фестивала в Кан с наградата за най-добра мъжка роля. Всеки един от актьорите влиза в различен образ, в три отделни истории, обединени от идейно-тематичното послание на филма.  

Първата история в

С аудио-визуален спектакъл, концерт, комедийно шоу и много изложби започна общностният фестивал "48 часа "Варуша юг" във Велико Търново. Той се провежда в старата част на града и привлече много хора както от страната, така и от чужбина. Посетителите на общностното събитие могат да присъстват на над 100 различни прояви на повече от 120 участника, които се провеждат на близо 50 места. 

Първите събития бяха открити още в ранните следобедни часове. В Изложбени зали "Рафаел Михайлов" посетителите можеха да разгледат изложбите "Мисли преди да пораснеш" и "Ако съдим книгата по корицата", а любителите на музиката да потанцуват на диджей парти на Самоводската чаршия. Малко по-късно израелският визуален артист, живеещ в Ирландия, Моран Бийн-нун се включи с уъркшоп и пърформанс, озаглавен "Това, което водата шепне". По същото време на плажа край река "Янтра" Йоана Стоянова

Той разкри в аванс, че в момента завършва сценарий, който е планирано да бъде претворен в късометражен филм. Работното му заглавие е „Петно“. "Този проект е нещо като една концептуална чернова за един бъдещ филм“, отбеляза той. 

Санжин Малешевич е филмов и визуален творец, роден в Баня Лука, Босна и Херцеговина. Завършва колеж в Лонг Бийч, САЩ, през 2012 г. и четири години по-късно е включен в списъка “40 под 40” влиятелни творци от Лонг Бийч.

Най-успешните проекти на Малешевич са късометражните филми Tetched (2016) и Toni (2022). С Toni печели множество отличия като Best of the Fest Award и награда на публиката на фестивала за късометражно кино в Холивуд, както и призове на Serbian Fantastic Film в Белград.

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София
Проф. Иван Газдов подреди постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Шон „Диди“ Кумс остава в затвора в Бруклин
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.